27.01.2021 - Malatya Şehir Portalı & Firma Rehberi
Malatya Portal ~ Firma Rehberi

Hadisler : Evlilik Kavramı – 3

Hadisler : Evlilik Kavramı – 3

 

Evlenme ve Evlenmeye Teşvik Hakkında Hadisler – 3 ;

KİŞİNİN EVLENME TEKLİFİ YAPMASININ CAİZ OLDUĞU DURUM

Bize Yezid b. Harun haber verip (dedi ki), bize Davud -yani İbn Hind- rivayet edip (dedi ki), bize Amir rivayet edip (dedi ki), bize Ebu Hüreyre rivayet etti ki; Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Seltem) kadınla, halasının üzerine; hala ile, erkek kardeşinin kızı üzerine, veya kadınla, teyzesinin üzerine; yahut teyze ile, kız kardeşinin kızı üzerine evlenilmesini yasakladı (ve şöyle de buyurdu): “Ne daha küçük olanla (yeğenle) daha büyük olan (yani halası ve teyzesi) üzerine, ne daha büyük olanla daha küçük olan üzerine evlenilmez!

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 8 Hadis no 2184

———-

KİŞİNİN EVLENME TEKLİFİ YAPMASININ CAİZ OLDUĞU DURUM

Bize Ubeydullah b. Abdilmecid rivayet edip (dedi ki), bize Mâlik, Ebu’z-Zinâd’dan, (O) el-A’rec’den, (O da) Ebu Hü-reyre’den (naklen) rivayet etti ki, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kadınla halasının ve kadınla teyzesinin (aynı zamanda bir nikâh altında) bir araya getirilmelerini yasakladı

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 8 Hadis no 2185

———

DEĞİŞ-TOKUŞ ŞEKLİNDE MEHİRSİZ EVLENME YASAĞI HAKKINDA

Bize Hâlid b. Mahled rivayet edip (dedi ki), bize Malik, Nafi’den, (O da) İbn Ömer’den (naklen) rivayet etti ki,O şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), değiş-tokuş şeklinde mehirsiz evlenmeyi (“şiğâr“ı) yasakladı.” Mâlik şöyle demiştir: “Şiğâr ise, bir adamın, kızını başkasıyla, bu başkasının kızını kendisiyle mehirsiz olarak evlendirmesine mukabil evlendirmesidir.”

Ebu Muhammed (ed-Dârimî’ye); “bu (şekilde evlenenler) arasında (meşru) evliliğin olduğu görüşünde misin?” denildi de O; “(bu şekilde evlenme) hoşuma gitmiyor” karşılığını verdi.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 9 Hadis no 2186

———

İYİ ERKEKLERLE İYİ KADINLARIN EVLENMESİ HAKKINDA

Bize Ebu Asım, İbrahim’den, (O) Ömer b. Keysan’dan, (O) babasından, (O da) Vehb b. Ebi Muğis’ten (naklen) haber verdi ki, O şöyle demiş: Bana Esma bint Ebi Bekr, Hz. Aişe’den, (O da) Hz. Peygamber’den (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) naklen rivayet etti ki, O şöyle buyurmuş: “İyi erkeklerle iyi kadınları birbirleriyle evlendirin!”
Ebu Muhammed (ed-Dârimî) dedi ki:
“Bu Hadisin; “Böylece onların ardından gelen nesil güzel olur. Onların ardından gelen de ve sırasıyla sonra gelen de güzel olur” kısmı benim sema’ımdan, kitabımdan düşmüştür!”

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 10 Hadis no 2187

———-

VELİSİZ EVLENME YASAĞI

Bize Mâlik b. İsmail haber verip (dedi ki), bize İsrail, Ebu İshak’tan, (O) Ebu Burde’den, (O da) babasından (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), “Evlenme ancak veli ile olur!” buyurdu.

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 11 Hadis no 2188

————

VELİSİZ EVLENME YASAĞI

Bize Ali b. Hucr rivayet edip (dedi ki), bize Şerîk, Ebu İshak’tan, (O) Ebu Burde’den, (O) Ebu Musa’dan, (O da) Hz. Peygamber’den (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (naklen) haber verdi ki, O şöyle buyurdu: “Evlenme ancak veli ile olur!”

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 11 Hadis no 2189

———–

VELİSİZ EVLENME YASAĞI

Bize Ebu Asım, İbn Cüreyc’den, (O) Süleyman b. Musa’dan, (O) ez-Zühri’den, (O) Urve’den, (O) Hz. Aişe’den, (O da) Hz. Peygamber’den (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (naklen) rivayet etti ki, O şöyle buyurdu: “Hangi kadın velisinin izni olmadan evlenirse, onun evliliği (“nikah”ı) geçersizdir, onun evliliği geçersizdir, onun evliliği geçersizdir! Eğer (kadının velileri) anlaşmazlığa düşerlerse (=”işteceru“), -Ebu Asım dedi ki, (İbn Cüreyc) bir defasında; “eğer (kadının velileri) anlaşmazlığa düşerlerse (=”teşaceru) demiştir-, hükümdar (hakim, vali), velisi olmayanın velisidir. Şayet (bir erkek, velisiz yapılan, dolayısıyla geçersiz olan bir nikahla bir kadından) faydalanırsa (onunla cima ederse), artık mehir, helal edindiği kadınlık organı sebebiyle, bu (kadınındır!)” Ebu Asım dedi ki, (İbn Cüreyc) bu (Hadisi) bana yüzkırkaltı yılında yazdırmıştı

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 11 Hadis no 2190

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ