19.01.2021 - Malatya Şehir Portalı & Firma Rehberi
Malatya Portal ~ Firma Rehberi

Hadisler : Evlilik Kavramı

Hadisler : Evlilik Kavramı

 

Evlenme ve Evlenmeye Teşvik Hakkında Hadisler ;

 

Bize Ebu Asım, İbn Cüreyc’den, (O) Ebu’l-Muğallis’ten, (O da) Ebu Necih’ten (naklen) haber verdi ki, O şöyle dedi: Rasulullah {Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuş: “Evlenmeye gücü yetip de evlenmeyen, bizden değildir!”

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 1 Hadis no 2170

KENDİSİNDE GÜÇ BULUNAN KİMSE EVLENSİN

Bize Ya’lâ haber verip (dedi ki), bize el-Ameş, Umâre’den, (O da) Abdurrahman b. Yezid’den (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Abdullah şöyle demişti: Biz, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber olan, hiçbir şeyleri bulunmayan gençlerdik. Bu sebeple (birgün) O şöyle buyurmuştu: “Ey genç topluluğu! Sizden kim evlenmeye güç yetirirse, evlensin. Çünkü bu gözü (haramdan) daha iyi sakındırıcı, namusu daha iyi koruyucudur. Kim de güç yetiremezse, o oruç tutmalıdır. Zira oruç onun için şehvet kırıcıdır!”

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 2 Hadis no 2171

—-

KADINLARDAN UZAK (BEKÂR) YAŞAMA YASAĞI

Bize Ebu’l-Yeman haber verip (dedi ki), bize Şuayb, ez-Zühri’den haber verdi (ki, O şöyle demiş): Bana Saîd ibnu’l-Müseyyeb haber verdi ki; O, Sa’d b. Ebi Vakkas’ı şöyle derken işitmiş: “Andolsun ki, bunu (yani evlenmeyip bekâr kalma isteğini) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Osman’dan kabul etmemişti. Şayet O’na kadınlardan uzak yaşamayı caiz kılsaydı, biz (kendimizi) hadım ederdik!”

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 3 Hadis no 2173

—–

KENDİSİNDE GÜÇ BULUNAN KİMSE EVLENSİN

Bize Muhammed b. Yusuf rivayet edip (dedi ki), bize Süfyan, el-A’meş’ten, (O) İbrahim’den, (O) Alkame’den, (O da) Abdullah’tan (naklen) rivayet etti. (Alkame) dedi ki, ben (Abdullah’la) beraber iken Osman O’nunla karşılaştı ve “Ebu Ab-dirrahman! Bekâr bir kızla (evlenmek) ister misin? Sana (eski neşeni, mutlu-düzenli günlerini) hatırlatır!” dedi. O da şöyle cevap verdi: Gerçekten sen bunu söylüyorsan, ben de Rasulullah’ı (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyururken işitmiştim: “Ey genç topluluğu! Sizden kim evlenmeye geç yetirirse, evlensin. Çünkü bu gözü (haramdan) daha iyi sakındırıcı, namusu daha iyi koruyucudur. Kim de güç ye-tiremezse, oruç tutsun. Zira oruç onun için şehvet kırıcıdır!”

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 2 Hadis no 2172

—-

KADINLARDAN UZAK (BEKÂR) YAŞAMA YASAĞI

Bize İshak haber verip (dedi ki), bize Hammâd b. Mes’âde rivayet edip (dedi ki), bize el-Eş’as b. Abdilmelik, el-Hasan’dan, (O) Sa’d b. Hişam’dan, (O da) Hz. Aişe’den (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: “Rasulullah {Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kadınlardan uzak (yani evlenmeyip bekâr) yaşamayı yasakladı.”

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 3 Hadis no 2174

—–

KADINLARDAN UZAK (BEKÂR) YAŞAMA YASAĞI

Bize Muhammed b. Yezid el-Hızâmi rivayet edip (dedi ki), bize Yunus b. Bukeyr rivayet edip (dedi ki), bana ibn İshak rivayet edip (dedi ki), bana ez-Zühri, Saîd ibnul-Müseyyeb’den, (O da) Sa’d b. Ebi Vakkas’tan (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Kadınları terkedip (onlardan uzak yaşayan) kimselerden olan Osman b. Maz’un’un işi ortaya çıktığında Rasulullah {Sallallahu Aleyhi ve Sellem) O’na (haber) gönderip (çağırttı. Gelince) de şöyle buyurdu: “Osman! Şüphe yok ki, ben ruhbanlıkla emrolunmadım. Sen benim Sünnetimi terk mi ettin?” (Osman); “hayır, ya Rasulullah!” cevabını verdi. (O zaman Hz. Peygamber) şöyle buyurdu: “Şüphe yok ki, namaz kılmam, uyumam, oruç tutmam, yemek yemem, evlenmem, boşamam benim Sünnetimdir. Artık kim benim Sünnetimi terkederse, benden değildir. Osman! Muhakkak ki üzerinde ailenin hakkı vardır, üzerinde nefsinin hakkı vardır!” Sa’d, sözüne şöyle devam etti: İşte vallahi, bazı müslüman erkekler karar vermişlerdi ki, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şayet Osman’ı bulunduğu (durum) üzerinde bırakırsa, (kendimizi) hadım edip kadınlardan uzak yaşayalım, kendimizi tamamen Allah’a verelim!

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 3 Hadis no 2175

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ