19.01.2021 - Malatya Şehir Portalı & Firma Rehberi
Malatya Portal ~ Firma Rehberi

Veysel Karani Cennet Meliklerinden Biri

Veysel Karani Cennet Meliklerinden Biri

 

Bir gün Resulullah (s.a.v.) ashabından bir grup arasında otururken şöyle buyurdu : “Yarın cennet ehlinden bir adam sizinle namaz kılacaktır.”
Ebu Hureyre der ki : O adamın ben olmasını temenni ettim. Sabah erkenden geldim ve Resulullah’ın (s.a.v.) arkasında namaz kıldım. Mes-cidde kalmaya devam ettim. Herkes dağılıp gitti, sadece ben ve o kaldık. Biz öyle otururken siyah bir adam çıka geldi. Üzerinde bir hırka vardı ve hırka yamalıydı. Adam geldi ve elini Hz. Resulullah’ın (s.a.v.) elinin içine koydu. Sonra şöyle dedi : Ey Allah’ın Nebisi! Benim için Allah’a dua et. Resulullah (s.a.v.),şehit olması için dua etti. Ondan yoğun bir misk kokusu alıyordum.

Dedim ki : Ya Resulallah! Bu o adam mıdır?… Evet, dedi, o falan oğullarının kölesidir.

Dedim ki : Ey Allah’ın nebisi! Onu satın alıp azat etsen olmaz mı? Buyurdu ki : Allah onu cennet meliklerinden biri yapmak isterken ben bunu nasıl yapabilirim, ey Ebu Hureyre! Hiç şüphesiz cennet ehlinin melikleri ve efendileri vardır. Bu siyah adam cennet meliklerinden ve efendilerinden biri olacaktır. Ey Ebu Hureyre! Yüce Allah muttaki (etkiya), velayet makamları gizli (ahfiya) ve iyi (ebriya) olarak yarattığı kimselerin saçlarının başlarının dağınık, yüzlerinin toz toprak içinde, sadece helal kazançla yetindikleri için karınlarının aç olmasını sever. Bunlar emirlerin yanına girmek için izin istediklerinde bu görüntülerinden dolayı kendilerine izin verilmez. Zengin kadınlarla evlenmek istediklerinde bu kadınlar onlarla evlenmezler, ortalıkta görünmedikleri zaman kimse onları merak edip aramaz. Ortalıkta görünseler de kimse onları davet etmez. Bir yere çıkıp gelseler, gelişlerinden dolayı sevinilmez. Hasta olsalar ziyaret edilmezler. Ölseler cenazelerine katılan olmaz.

Oradakiler dediler ki : Ya Resulallah! Onlardan birini nasıl görebiliriz.

Buyurdu ki : Onlardan birisi Üveys el-Karani’dir.

Dediler ki: Üveys el-Karani kimdir?

Buyurdu ki: Gözleri ela ve beyazı kırmızıya çalar. İki omzunun arası geniştir. Orta boyludur. Gayet esmerdir. Çenesi göğsüne değer. Gözleri her zaman secde yerine bakar. Sağ elini sol elinin üzerine koyar. Kur’an okur ve nefsinin haline ağlar. Bütün bedeninin kaplayamayan iki abası vardır. Üzerinde yünden bir izar bulunur. Yeryüzünde bilinmez, ama gökyüzünde bilinir. Allah’a yemin etse, mutlaka yemini yerine gelir. Haberiniz olsun, onun sağ omzunun altında beyaz ve parlak bir ben vardır. Bilesiniz ki kıyamet günü, kullara : cennete girin, diye seslenilirken, Üveys’e şöyle denir : Sen dur ve şefaat et. Allah, Rebia ve Mudar kabileleri sayısınca insan hakkında ettiği şefaati kabul eder.

Ey Ömer! Ey Ali!… İkiniz onunla karşılaştığınız zaman sizin için Allah’tan bağışlama dilemesini isteyin. Allah da sizi bağışlar.

Ravi der ki: Ömer ve Ali, yirmi sene boyunca onu aradılar, ama rastlayamadılar. Vefat edeceği sene Ömer (r.a) Ebu Kubeys dağına çıktı ve en yüksek sesiyle şöyle seslendi : Ey Yemenli hacılar! Murad kabilesinden Üveys adlı biri var mıdır? Uzun sakallı yaşlı bir adam ayağa kalktı ve şöyle dedi : Biz Üveys kimdir bilmiyoruz? Ancak benim, Üveys adında bir yeğenim var. O önemli biri değil, durumu da zayıftır. Basit bir adamdır. Bu yüzden senin huzuruna çıkartmadık. Şu anda bizim develerimize bakıyor. Bizim önde gelenlerimiz arasında hakir görülür. Ömer, onu kast etmiyormuş gibi görmezlikten geldi.

Şöyle dedi: Senin bu yeğenin nerede benim aradığım kişi nerede!

Adam, evet, doğru söylüyorsun, dedi.

Sonra Ömer: Nerede kalıyor? dedi. Arafat’ta misvak ağaçlarının orada, dedi. Ömer ve Ali derhal merkeplerine binerek Arafat’a gittiler. Baktılar ki, bir ağacın dibinde namaz kılıyor. Develeri de etrafında otluyorlar. Merkeplerini bir yere bağlayarak onun yanına gittiler. Esselamu aleyke ve rahmetullahi ve berekatuh, dediler. Üveys namazını kısa tuttu . bitirdikten sonra: ve aleykuma’s selam ve rahmetullahi vebereka-tuh, dedi. Kimsin? dediler. Deve çobanı, kabilenin ücretlisi, dedi.

Dediler ki : Senin ne güttüğünü, ücretli olup olmadığını sormuyoruz. İsmin ne?.

Dedi ki : Abdullah.

Dediler ki : Biliyoruz ki : göklerde ve yerde bulunan herkes Allah’ın kuludur. Annenin sana verdiği isim nedir? dedi ki: Benden ne istiyorsunuz? Dediler ki : Hz. Muhammed (s.a.v.) bize Üveys el-Karani’yi vasfetti. Senin gözlerinin onun vasfettiği gibi ela ve beyazının da kırmızıya çalan olduğunu gördük. Bize, senin sağ omzunun altında beyaz parlak bir ben olduğunu da haber verdi. Omzunu bize göster. Eğer böyle bir ben varsa o sensin. Üveys omzunu açtı. Orada ben olduğunu gördüler. Hemen onu öpmeye başladılar.

Sonra dediler ki : Senin Üveys el-Kara-ni olduğuna şahitlik ederiz. Bizim için Allah’tan bağışlanma dile, bizi bağışlasın. Dedi ki : ne kendim için ne de Adem oğullarından hiç kimse için özel olarak bağışlanma dilemem. Ancak denizde ve karada bulunan tüm mümin erkek ve mümin kadınlar, tüm müslüman erkek ve müslüman kadınlar için bağışlanma dilerim. Allah benim durumumu size gösterdi ve beni size tanıttı. Peki siz kimsiniz?

Ali (k.v.) dedi ki: Bu, müminlerin emiri Ömer’dir. Bense Ali b. Ebu-talib’im. Üveys derhal ayağa kalktı ve şöyle dedi: Es-selamu aleyke ye emirel müminin ve rahmetullahi ve berekatuh ve senin de üzerine olsun Ebutalib’in oğlu! Allah bu ümmetten dolayı size hayırla ödüllendirsin.

Dediler ki : Ve seni de Allah senden dolayı hayırla ödüllendirsin. Ömer dedi ki: Yerinde bekle, Allah sana rahmet etsin. Mekke’ye gideyim de sana bağış olarak yiyecek, fazla olan giyeceklerimi getireyim. Burada buluşalım.

Dedi ki: Ey müminlerin emiri! Seninle buluşamam. Bu günden sonra beni tanıyacağını da sanmıyorum. Yiyeceği, giyeceği ne yapayım. Üzerimde bir izar ve yünden bir hırka olduğunu görmüyor musun? Sence bunları ne zaman eskitebilirim? Ayağımdaki nalımlarımın dikişlerinin sağlam olduğunu görmüyormusun? Sence onları ne zamana kadar eskitirim? Develeri gütmeme karşılık dört dirhem aldım. Sence onları ne zaman yiyebilirim? Ey müminlerin emiri! Benimle senin önünde dar bir geçit vardır. Oradan ancak zayıf, çelimsiz ve hafif kimseler geçebilir. Allah sana rahmet etsin. Ömer onun bu sözlerini dinleyince kırbacını yere vurdu. Sonra yüksek bir sesle şöyle dedi : Keşke Ömer’in anası, Ömer’i doğurmasaydı. Keşke Ömer’in anası kısır olsaydı da ona gebe kalmasaydı. Bu sözleri ve içeriklerini kim tuta!

Sonra Üveys yüksek bir sesle şöyle dedi: Ey Müminlerin emiri! Sen bunları burada tut. Ben de burada tutayım. Derken Ömer geri döndü. Üveys de develerini sürüp gitti. Kabileye develerini teslim etti. Çobanlıktan ayrıldı. Allah’a kavuşuncaya kadar ibadetle meşgul oldu.

Muğire şöyle der : Üveys el-Karani bütün giysilerini sadaka olarak verirdi de kendisi çıplak kaldığı için Cuma namazına gitmek için üzerine giyeceği elbise bulamazdı.”

Bunu destekleyen bir diğer rivayet de Ibni Dinar’dan rivayet ettiğimiz şu hadistir : Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Ümmetimden öyle kimseler vardır ki üzerlerine giyecek elbiseleri olmadığı için mescide veya namaz kıldığı namazgahına gelemez. İmanı da insanlardan istemesine engel oluşturur. Üveys el-Karani onlardan biridir.”

Abdullah b. Seleme şöyle der: Azerbaycan’da sefere çıkmıştık. Üveys de bizimle beraberdi. Seferden dönerken Üveys hastalandı. Onu taşıdık. Çok geçmeden öldü. Bunun üzerine konakladık. Baktık ki taze açılmış bir mezar, ısıtılmış su, kefen ve kafur oracıkta hazır bulunuyor. Hemen yıkadık, kefenledik, namazını kılıp defnettik. Giderken birbirimize şöyle dedik : dönüp baksak da mezar yerini öğrensek. Döndük, baktık ki ortada ne kabir var ne de bir iz.
——–
Risaletu Ruhi’l Kuds fi Muhasebetin Nefs
(Nefis Muhasebesinde Kutsal Ruh Risalesi)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ