15.01.2021 - Malatya Şehir Portalı & Firma Rehberi
Malatya Portal ~ Firma Rehberi

Yeseviyye Ekolü ?

Yeseviyye Ekolü ?

Yeseviyye Ekolü ?

Yeseviyye tasavvuf ekolünün pîri Ahmed-i Yesevî Pîr-i Türkistân’dır. Ahmed-i Yesevî, Arapça ve Farsça lisanlarındaki tasavvuf eserlerini tanımayan Türkleri aydınlatma ve müritlerine tasavvufî hakikatleri takrir ve telkin maksadıyla hikmet adı verilen şiire yönelmiştir. Dolayısıyla o hikmetlerini, edebî bir eser ortaya koymak amacıyla yazmamıştır.

Ahmed Yesevî için hikmetler gaye değil, ancak birer vasıta idi.

İslamiyet’in esaslarını, şeriatın ahkâmını ve ehl-i sünnet akîdesini İslâmiyet’e yeni girmiş veya henüz girmemiş Türklere öğretmek, tasavvufun inceliklerini ve tasavvuf ekolünün âdâb ve erkânını müridlerine telkin etmek Ahmed-i Yesevî’nin hikmetlerinin başlıca gayesidir.

Yeseviyye tasavvuf okulu Ahmed-i Yesevî’nin kurucusu olduğu ve kendi adıyla anılan Yesevîlik Kur’an ve sünnet, tasavvuf ve Horasan Melâmîliği olmak üzere üç temele dayanmaktadır. Yesevîliğin âdâb ve erkânı hakkındaki bilgilerimiz, bizzat Ahmed-i Yesevî’nin bize ulaşan hikmetlerine, kendisine Fakr-nâme risâlesine ve bir Yesevî mensubu olan Hazînî’nin Cevâhiru’l-ebrâr min emvâci’l-bihâr adlı eserine dayanmaktadır.

Yeseviyye tasavvuf okulu, hemen her yönü ile Türk kimliğini yansıtır. Prensiplerini Ahmed Yesevî’nin koyduğu Yesevîlik, cehrî zikir uygulamasını, sülûk metodu olarak kabul etmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ