13.04.2024 - Malatya Şehir Portalı & Malatya Firma Rehberi

Balık Türleri

Balık Türleri

Balık Türleri

Balık Türleri Biyoloji Ödevimiz.

Palyaço” balıkları, ya da “Anemone” balıkları, deniz balıkları içinde en popüler olanlardandır. Doğada tüm hayatlarını bir anemonun içinde ya da yakınında geçirirler. Kendilerine ev sahipliği yapacak bir anemon bulduklarında içine yerleşirler ve hayatlarının geri kısmını o anemonun içinde geçirebilirler.

Palyaço balığının anemon ile yaptığı işbirliği görülmeye değerdir. Anemonun kolları zehirli olduğundan, genelde canlılar pek yaklaşmaz. Bu yüzden palyaço balığı, derisini kaplayan özel bir mukoza sayesinde anemonun zehirinden etkilenmeden, kendisine diğer canlılar tarafından rahatsız edilmeyeceği bir sığınak bulmuş olur.

Palyaço balığı da anemonun sağladığı bu olanağa karşılık olarak hem anemonu bazı canlıların saldırılarından korur, hem de kendisi beslendikten sonra üzerinde yemek artıkları ile anemona geri dönerek anemonun beslenmesine yardımcı olur.

Palyaço balıklarının hemen hemen tamamı İndo – Pasifik kökenlidir. Fakat son yıllarda üretim çiftliklerinde de çoğaltılmaya başlanmışlardır.

Palyaço balıkları cinsiyetsiz doğar. Zaman içinde sürünün içinde en dominant olan balık en çabuk gelişen olur ve dişiye dönüşür. İkinci dominant balık ise dişiden biraz küçüktür ve erkeğe dönüşür. Geri kalanlar hayatlarına cinsiyetsiz olarak devam ederler. Eğer dişi ölürse, gruptaki erkek balık dişiye dönüşür, cinsiyetsiz gruptan en dominant olan balık da erkeğe dönüşür. Bu zincir bu şekilde devam eder ama sistem tersine çalışmaz: dişiye dönüşen balığın bir daha erkeğe dönüşme şansı yoktur.

 

 

BALIK TÜRLERİ BİYOLOJİ ÖDEVİMİZİ BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

 

Balık Türleri Ödevi

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ