18.01.2022 - Malatya Rehber & Firma Rehberi
Malatya Rehber Şehir Portalı

Müslüm Usta

ADRES
İsmetiye Mah. T. Temelli Cad. Kız Meslek Lisesi Altı Malet Karşısı Malatya
TELEFON
FAKS
0422 323 24 74
FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

Müslüm Usta – Ünlü Çiğköfteci

Müslüm Usta  – Malatya Ünlü Çiğköfteci

Evlere ve İş Yerlerine Servisimiz Vardır

Emeksiz Sipariş : 0422 323 24 74

Akpınar Sipariş : 0422 324 67 44 – 0422 324 68 64 – 0539 636 84 44

Emeksiz Şube Adres : İsmetiye Mah. Turgut Temelli (Emeksiz) Cad. Kız Meslek Lisesi Altı Malet Karşısı Malatya

Akpınar Şube  Adres : Akpınar Aslantepe Cad. No:1 Merkez – Battalgazi / Malatya

Malatya çiğköfte ünlü Müslüm Usta 

Müslüm usta

 

 

 

 

 

 

MÜSLÜM USTA – MALATYA ÇİĞKÖFTE SİPARİŞ

Çiğköfte Tarifi : 

  • Taze soğan, sarımsak ve maydanoz yıkanıp ince ince ayrı kaplara doğranarak bir tarafa konur.
  • Kuru soğan ve sarımsaklar da ince ince doğranıp bir tarafa konur.
  • Bir kapta köftelik et, biber salçası, ben Antep salçası koydum toz biber, karabiber, yedi çeşit köfte baharatı ve isot, tuz karıştırılır.
  • Bu karışımların üzerine köftelik bulgur da ilave edilerek 25 veya 30 dakika yoğrulur.
  • Bulgur yeterince yumuşadıktan sonra üzerine zeytinyağı, yeşil soğan ve sarımsak ve maydanoz ilave edilip bir süre daha yoğrulur. Servis tabağına alınır ve isteğe bağlı marul veya yeşilliklerle servis edebilirsiniz

Çiğköftenin Tarihçesi (Hikaye)

İçinde bulunduğu çağın en büyük krallığının hükümdarı olan Nemrut (naram -sin) halkı aydınlatma çabasında olan Hz. İbrahim (A S) ‘ın putları kırması üzerine onu yakalatıp hapseder ve Hz. İbrahim (A S) ‘a cehennemi yaşatmak için onu büyük bir ateşte yakarak cezalandırmak ister. Nemrut öfkeyle insanların evlerindeki odun, çalı çırpı vb. dâhil olmak üzere civardaki bütün yakılabilecek ağaçları kısa sürede Şanlıurfa Kalesi’nin eteğinde toplatır.

O gün avladığı ceylanı evine getiren bir avcı, hanımından yemek yapmasını ister. Kadın evdeki odunların elinden alındığını söyler. Adam çocuklarının aç kalmaması için hanımından bir çare bulmasını ister. Bunun üzerine kadın, ceylanın budundan yağsız et çıkarıp bir taş üzerinde başka bir taşla döverek ezmeye başlar. Sonra ezilmiş eti bulgur, biber ve tuzla karıştırarak yoğurur.

Böylece o leziz ve tadına doyulmaz “çiğköfte” M.Ö. 2000.li yılların başlarında meydana gelir.Hz. İbrahim (A S) ‘ın yakılması için toplanan odunlar yakılıp tutuştuğunda kuşların bile etrafında uçamayacağı büyüklükte bir ateş oluşur. Bu dev ateşe yaklaşılamadığından Hz. İbrahim (A S)’ı kalenin tepesinden ateşe atmaya karar verirler.

Yapılan bir mancınık aracılığıyla kaleden atılan Hz. İbrahim peygamber ateşe düşmek üzereyken Allah’ın verdiği bir emirle o ateşin suya, odunların ise balığa dönüştüğüne inanılır. Kuran-ı Kerim’de mümtehine, nisa, bakara, a’la, al-i imran, en’am surelerinde bu hadiseyi anımsatan ve Hz İbrahim (A S) ‘ı anlatan tümceler mevcuttur. Kutsal balıkların nesli günümüze kadar devam etmiş olup dünyada benzerine rastlanmamaktadır. Günümüzde Balıklı göl her yıl yerli ve yabancı binlerce turist ağırlamaktadır.

Müslüm Usta Müslüm Usta

Henüz video eklenmemiş.

Henüz harita eklenmemiş.

  1. Malatya Haber dedi ki:

    müslüm usta emeksiz telefon numarası 0422 323 24 74

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN
FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ