13.04.2024 - Malatya Şehir Portalı & Malatya Firma Rehberi

Ahmed Bedevi Hz.

Ahmed Bedevi Hz.

Ahmed Bedevi Hz.

Mısır evliyâsından. İsmi  Ahmed olup babasının adı Ali’dir. Nesebi Peygamber efendimize ulaşır. Künyesi Ebü’l-Fityan ve Ebü’l-Abbas, lakabı ise Şihabüddîn’dir. Seyyid-i Bedevî diye tanınır. Annesinin ismi Fatma binti Muhammed’dir. 1200 (H.596)’de Fas’ta doğdu. 1276 (H.675) senesinde Mısır’ın Tanta şehrinde vefat etti. Kabr-i şerîfi üzerine yapılan türbede her sene düzenlenen toplantılarda Mevlid-i şerîf ve Kur’ân-ı kerîm okunması âdet oldu. Ahmed Bedevî hazretlerinin kerâmetleri vefâtından sonra da devam etti.

Ahmed Bedevi Hz ‘lerinin Bir Salavatı..

Allâhümme salli ve sellim ve bârik alâ nuril envâr Ve sırril esrâr Ve tiryâkil ağyâr Ve miftâhi bâbil yesâr Seyyidinâ Muhammedinil muhtâr Ve âlihil ethar Ve eshâbihil ahyâr Adede niamillahi ve ifdalihi.

Ey Rabbim, nûrların nûru, sırların sırrı, ağyâra tiryâk, bolluk kapısının anahtarı, Seyidimiz, seçilmiş olan Muhammed (salallahu aleyhi ve sellem)’e, onun tâhir âline ve hayırlı ashâbına, Yüce Allah’ın nimetleri ve fazlı adedince, salât ve selâm ediver!. Onları mübarek kılıver!.

 

Geçmiş yıllarda sahur vaktine doğru, sadece ramazan ayında islamiyeti hatırlayan kanallarda filmler olurdu. En sevdiğim Ahmed Bedevi hazretlerini anlatan filmdi. O dönemlerde çok etkilemiştir beni ve çok düşünmüştürüm ondaki hal `i. Neyse lafı uzatmayalım işte bu bahsettiğim film, aşağıdaki linkde mevcut, belki izlemek isteyen olur diyerekten..

Ahmed Bedevi Hazretleri Film – hayatını anlatan belgesel de denilebilir sanırım..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ