İsticvab Nedir ?

Soru – cevap metodu ile eğitim diyebiliriz. İsticvab da esas olan, karşındakine bir şeyler anlatmak yada öğütlemek değil, mantığa hitap eden çeşitli sorularla bireyin kendi kendine gerçeğe varmasını sağlamaktır.

Meczup Nedir ?

Belli bir etkiye kapılmış, o tesirle kendinden geçmiş kimse demek. Cezbeye tutulmuş, demir tozlarının mıknatısa, pervanenin ateşe kapılışı gibi yoğun bir çekimle Hakk aşkında varlığını yitirmiş kimse demek.

İnsibağ Nedir ?

Rengine boyanmak, rengini vermek.

İnikas Nedir ?

Yansıma, yankılanma, ışığın yada sesin karşı mahale çarpıp çıktığı mahale geri gelmesi. Hem de yoğunlaşarak, artarak, bereketle dönüşüdür.

Nükte Nedir ?

Tefekkür ettiren anlamlı hikaye, olay yada kıssalardır. Anlatıldığında gülmekle kalınmayan, çoğu kere dinleyenin hayatında yeni boyutlar açan misal yollu anlatımlar, nakiller.

Latife Nedir ?

Büyüklerden gelen espiri. Büyük zatların sohbet meclislerinde hakikate dair konuları pekiştirmek üzere yaptıkları, içinde edebe ve ahlaka aykırı deyişler olmayan, düşündüren espiriler ve şakalardır.

İstiane Nedir ?

Yardım ve başarı isteğinin sadece Allah a yönelmesi demektir.

Demonstration Nedir ?

Modern eğitim metodlarından biri olan demonstration ; gösteri yaparak öğretme sanatına dayanır. Eğitici kişinin çeşitli görsel, bedensel araçlarla konuyu sanatsal bir gösteriye dönüştürmesi bu metodun hareket noktasıdır.