13.04.2024 - Malatya Şehir Portalı & Malatya Firma Rehberi

Kuyumcular Odası

Kuyumcular Odası

KUYUMCULAR ODASI MALATYA

Kuyumcular Odası Malatya altın ve gümüş fiyatlarının belirlenmesinde rol alan kuyumcular odasının, altın ve gümüş fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Malatya Güncel Altın fiyatları için tıklayınız.

 

Malatya kapalı çarşı anlık altın ve gümüş fiyatlarını en güncel hali ile takip için tıklayınız.

 

 

 

Malatya Kuyumcular Odası

Kuyumcular Odası İletişim Bilgileri :

 

ALTIN IN TARİHÇESİ

Altının geçmişinin hangi uygarlığa kadar uzandığını tespit etmek zor; ancak milattan önce 4000’li yıllara kadar uzanan tarihi olduğu tahmin ediliyor. 3200’lü yıllarda eski Mısır’da para olarak kullanıldığına dair bazı kanıtlar var. Peru’daki bazı antik kalıntılarda M.Ö. 2000’li yıllara ait altın ziynet eşyalarına rastlanmış. Aztekler, İnkalar, İskitler, Yunanlar, Sarmatlar, Mısırlılar, İranlılar, Asurlar, Sümerler ve Lidyalar başta olmak üzere hemen hemen bütün medeniyetlerde para, takı, mücevher ve süs eşyası olarak altının izine rastlamak mümkün. Simyacıların “filozof taşı” olarak adlandırdıkları efsanevi madde de, kurşunla birlikte “muhtemelen” altından oluşuyordu. İlk saf altın paranın, M.Ö. 560 yılında Lidya’nın Küçük Asya krallığında üretildiği kaydediliyor. Yakın tarihte altınla ilgili en önemli ilk kimyasal işlem, Japonya’da yapılmıştır. Altının radyoaktif izotoplarının ilk sentezi, 1924 yılında Japon fizikçi Hantaro Nagaoka tarafından “nötron bombardımanı” yoluyla gerçekleştirilmiştir.

“Altın” kelimesi, Latince “parlayan, ışıldayan” anlamlarındaki “aurum” kelimesinden türetilen bir sözcüktür. Simgesini de bu sözcükten alır. İngilizcesi “gold”dur. Diğer bazı dillerde de, “şafak, parlaklık, şafak parıltısı” gibi anlamlara gelen benzer kelimelerden türetilen sözcüklerle ifade edilir. Türkçedeki “altın” ifadesinin en eski kaynağının ise, Orhun Yazıtları’ndaki “altun kümüş kergeksiz kelürdi” şeklinde yer alan “eksiksiz altın ve gümüş getirdi” anlamındaki cümleden geldiği belirtiliyor.

kuyumcular odası

ALTIN IN FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Altının kimyasal sembolü “Au”dur. Atom numarası 79, atom ağırlığı 197, yoğunluğu 19,3 gr/cm3’tür. Erime noktası 1064 derece, kaynama noktası 2856 derecedir. Enerji seviyesi başına elektronları “2, 8, 18, 32, 18, 1” şeklindedir. Atom yarıçapı 135 pm, kovalent yarıçapı 144 pm’dir. Kristal yapısı yüzey merkezli kübiktir.

Periyodik tabloda 11. Grup, 6. Periyot, D-Blok elementlerinden biridir. Geçiş metalleri element serisinde yer alır. Saf halde yumuşak, parlak, sarı renkli bir elementtir. Kolay işlenebilen ağır bir metaldir. Kolayca dövülebilir, haddelenebilir, kabartılabilir, oyulabilir, dökülebilir, kakılabilir. Metaller arasında en yumuşak ve kolay işlenebilen metal olarak bilinir. Gümüş ve bakırdan sonra elektrik iletkenliği en yüksek metaldir. Kolayca kimyasal tepkimeye girmez. Asitlere karşı dayanıklıdır, çok kararlıdır, havadan ve sudan etkilenmez, paslanmaz, kararmaz ve matlaşmaz. Sadece “kral suyu”nda çözülebilir. Bileşiklerinde +1 ve +3 değerliklidir. +3 değerlikli bileşikleri genellikle kararlıdır. Organik tuzları kararsızdır. Bütün bileşiklerden kolaylıkla metal formuna indirgenebilir.

KUYUMCULAR ODASI WEB SİTESİ

https://www.malatyakuyumcular.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Malatya Haber dedi ki:

  Malatya kuyumcular odası güncel altın ve çeyrek altın fiyatları hakkında

 2. Kuyumcular odası altın fiyatları yükselmeye başladı yine. Gram Altın 915 TL oldu. Ons 2000 sınırını aştı.

 3. Malatya Haber dedi ki:

  Malatya ‘da bugün çeyrek altın fiyatları ;

  Çeyrek Eski 1.493,00 1.568,00
  Çeyrek Yeni 1.493,00 1.583,00

 4. Malatya Portal dedi ki:

  Kuyumcular arasındaki alım satım farkına yetişemiyoruz artık. Malatya kuyumcuları bu fiyatı kim belirliyor, bir odanız var mı sizin :))

BİR YORUM YAZ