13.04.2024 - Malatya Şehir Portalı & Malatya Firma Rehberi

Malatya Kuyumcular Odası

Malatya Kuyumcular Odası

Malatya Kuyumcular Odası

Malatya Kuyumcular Odası  altın ve gümüş fiyatlarının belirlenmesinde rol alan kuyumcular odasının, altın ve gümüş fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Güncel Altın fiyatları için tıklayınız.

 

Kapalı çarşı anlık altın ve gümüş fiyatlarını en güncel hali ile takip için tıklayınız.

 

 

 

Malatya Kuyumcular Odası

 

Altın yatırım araçları arasında en güvenilir seçeneklerden bir tanesi olarak yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Dünya genelinde yatırım ve hediye anlamında kullanılması sebebiyle altının fiyatları sürekli olarak değişkenlik gösteriyor. İnsanlar altın madenini geçmişten günümüze farklı şekillerde işlemişler ve kullanmışlardır.

İşlenmesi ve işçiliği emek getiren altın çeşitleri daha çok hediyelik olarak kullanılırken işlenmesi daha az emek gerektiren gram altın ve külçe altın gibi altın türleri ise yatırım maksadı ile kullanılıyor. Altın para birimlerine göre olası gerçekleşen ülke ve dünya bazlı krizlerden daha az etkileniyor. Altın piyasası ülkelerin para birimlerine göre ülke bazlı olarak hareket etmemekte global anlamda değişim göstermektedir.

Malatya altın fiyatları sayfamızda güncel, canlı ve anlık Malatya serbest piyasa altın fiyatlarını takip edebilirsiniz. Bugün sırasıyla Malatya altın piyasası aşağıdaki gibidir.

Kuyumcular odası web sitesi 3 dk da bir yenilenmektedir. Kuyumcular odası web sitesinin alt kısmından isterseniz sesli uyarıyı kapatabilirsiniz.

 

ALTIN IN FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Altının kimyasal sembolü “Au”dur. Atom numarası 79, atom ağırlığı 197, yoğunluğu 19,3 gr/cm3’tür. Erime noktası 1064 derece, kaynama noktası 2856 derecedir. Enerji seviyesi başına elektronları “2, 8, 18, 32, 18, 1” şeklindedir. Atom yarıçapı 135 pm, kovalent yarıçapı 144 pm’dir. Kristal yapısı yüzey merkezli kübiktir.

Periyodik tabloda 11. Grup, 6. Periyot, D-Blok elementlerinden biridir. Geçiş metalleri element serisinde yer alır. Saf halde yumuşak, parlak, sarı renkli bir elementtir. Kolay işlenebilen ağır bir metaldir. Kolayca dövülebilir, haddelenebilir, kabartılabilir, oyulabilir, dökülebilir, kakılabilir. Metaller arasında en yumuşak ve kolay işlenebilen metal olarak bilinir.  Kolayca kimyasal tepkimeye girmez. Asitlere karşı dayanıklıdır, çok kararlıdır, havadan ve sudan etkilenmez, paslanmaz, kararmaz ve matlaşmaz. Sadece “kral suyu”nda çözülebilir. Organik tuzları kararsızdır. Bütün bileşiklerden kolaylıkla metal formuna indirgenebilir. “Altın” kelimesi, Latince “parlayan, ışıldayan” anlamlarındaki “aurum” kelimesinden türetilen bir sözcüktür. Simgesini de bu sözcükten alır. İngilizcesi “gold”dur.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Malatya Haber dedi ki:

    Malatya Kuyumcularında alım satım arasındaki farkın çok olmasından dolayı çeşitli şikayetler gelmektedir. Depremin Malatya halkını etkilediği gibi esnaflarıda etkilemesinin bir sonucu olarak ilimizde herhangi bir değişiklik yok. Güven bitti, kim kimi kandırırsa aynen devam ediyoruz.

BİR YORUM YAZ